flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
  • Big Bass, Small Footprint: The 10 inch sub packs a whopping 80 watts RMS AMP! | Powered by Onkyo: Klipsch's legendary acoustics were paired with Onkyo's electronic expertise
  • Better Together: You can pair two Flexus subs together wirelessly
  • This Bundle Includes: Klipsch FLEXUS-10-SUB 10" Driver Quick Wireless Connect Subwoofer (2024) | 1 Year Amber Protection in Addition to the Included Full 2 Year Manufacturer Warranty. Intended for Residential Use Only
UPC 840377519572
Brand Klipsch
Color Black
Model Name FLEXUS-10-SUB
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 37.48 Pounds
Manufacturer Klipsch
Model Number BNDL_FLEXUS10SUB-WRTY-3
Power Source AC
Speaker Size 10 Inches
Speaker Type Subwoofer
BuiltIn Media 1 x Speaker
Is Waterproof FALSE
Mounting Type Floor Standing
Warranty Type Extended
Control Method App
Controller Type App Control
Number of Items 1
Woofer Diameter 10 Inches
Antenna Location For Surround Sound Systems
Audio Driver Size 10 Inches
Audio Driver Type Dynamic Driver
Audio Output Mode Surround
Compatible Devices Desktop, Laptop, Smartphone, Tablet, Television
Frequency Response 20 KHz
Additional Features 10" Driver, 80W RMS AMP, Sealed Enclosure, Quick Wireless Connect, RCA-in, Quick Low Latency Connection, High Impact Fast, Musical Subs