SCT024TS Input 50A/100A/200A/300A/400A Sensor Output 0.333V/1V/3V/5V Accuracy 0.5% Split Core Current(400A-1V 0.5)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Sensor Blocks50A-400A Split Core Current SCT024TSSplit core current are usually installed on current intensive power lines or equipment, and output the measured current signals to users for monitor measurement or protection.Characteristic:Opening size is 24mm,safety lock buckle, easy installation, screw terminal output.Application:Current measurement, monitoring and piotection for electrical wiring and equipment.Current and power measurement for electric motors, lighting, air compressor, heating and ventilation system,air-condition equipment and automation-control system.Current, power and energy monitoring device.Relay protection device.Charging pile anddata center:Mounting type: Free hanging (In-Line)Material of core:Laminated silicon steelApplicable standards:GB20840-2014Operating temperature:-25-+60Storage temperature:-30-+90Frequency range:50Hz-60HzWaterproof grade: IP00Dielectric strength:Input (bare conductor)/Output AC 800V/1min 50HzOutput/housing AC 3.5KV/1min 50HzProduct Specification==========High-concerned chemical : Noneis_customized : YesCoil Structure : Split core current Model Number : SCT024TSCoil Number : Current Phase : SINGLECertification : Use : Current
  • Sensor Blocks
  • SCT024TS Input 50A/100A/200A/300A/400A Sensor Output 0.333V/1V/3V/5V Accuracy 0.5% Split Core Current
Color 400A-1V 0.5